مهم نیست از کجا آغاز می کنید !! مهم این است که چگونه به پایان می رسانید!!


هدف برای فرد یا تیم بهترین راهنما و هدایتگر است

اما تا بحال فکر کرده اید ؟

چه وقت اعضای یک تیم کاری ، از کار خود لذت بیشتر خواهند برد؟ لطفا نگین !!

وقتی پای یک جایزه بزرگ یا پورسانتی عالی در میان باشد؟! الزاما خیر!! اتفاقا اگر شناخت کافی نباشد جایزه کار را بدتر می کند! وقتی پای جایزه ، برای یک تیر انداز ماهر در میان باشد! دستانش به رعشه می افتد! ؟ بهترین پنالتی زنها در حساسترین بازیها ، پنالتی را ناباورانه به بهترین وجه به بیرون زده اند ! چرا؟ واقعا ؟ چرا هر وقت کاری را جدی می گیریم ، دستامون به رعشه می افتد؟ چرا وقتی کتابی را برای نمره ،میخوانیم کمتر چیز یاد می گیریم ؟ وقتی تیر انداز فقط به بردن می اندیشد و نه تیر انداختن ! متاسفانه قدرتش می خشکد. ! آدمهاییکه ، تعطیلات آخر هفته خود را در سرما و گرما در ورزشگاه می گذرانند ! قطعا به چیزی بیشتر از یک بازی صرف می اندیشند. بودن با تیمهای موفق علاوه بر لذت فراوانی که دارد ، آموزگاریست که قدرتهای فردی ما را به ما گوشزد می کند. بعضی از چیزهایی که یاد می گیریم از این قرارند:

در لحظه اکنون زندگی کردن . هر چه کمتر به بردن بیندیشیم و کمتر نگران قضاوت دیگران باشیم بازی بهتری ارائه خواهیم داد.

یک بازیکن موفق-الزاما - مربی موفقی نیست. اصول  رهبری با اصول بازیگری متفاوت است. وقتی کسی درون آب شنا می کند خودش چه بسا حتی قادر به تشخیص مسیر نباشد.! یک مربی از بیرون به بازی می کند ولی یک بازیکن در درون بازیست! یکی به مهارت ادراکی قوی نیاز دارد و یکی به مهارت فنی !نگرش یک فرمانده جنگی خوب با یک جنگنده خوب میتواند فاصله زیادی داشته باشد. یک کارگردان ماهر ممکن است ، هنرمند قابلی نباشد ولی در کارش موفق باشد.

اجبار هرگز کارساز نیست .! انسانها را در انتخاب آزاد بگذارید تا پس از انتخاب تعهد بیشتری احساس کنند.  قدرت واقعی وقتی بروز می کند که شما آسوده خاطر باشید و نیازی به اثبات قدرت و احساس خود نداشته باشید.

خونسرد باشید . عصبانیت هیچوقت کارساز نیست . آیا هر گز یک بازیکن گلف عصبانی دیده اید؟ هرچه آگاهتر باشید آرامتر خواهید بود! تنفر و انزجار باعث تحلیل انرژی می شود.

هرچه بیندیشید ! همان خواهد شد! سرزنش دیگران چاره کار نیست . وقتی به این نتیجه می رسید که هیچ کاری درست پیش نمی رود و قاضی و داور و توپ وباد ، همه و همه بر ضد شما هستند ، عملا چنین خواهد شد.

منشا بازی خارق العاده ، تعهد خارق العاده است . یک تماشاگر معمولی ممکن است مهارتهای خارق العاده مایکل جردن را ذاتی قلمداد کند . اما خیلی ها با نبوغ و استعدادهای شگرف زاده نمی شوند . با یک نگاه دقیق تر متوجه می شویم که علت واقعی درخشش این ستارگان این است که آنها بیش از دیگران ، خود را متعهد کرده اند.

همواره بر خواسته هایتان تمرکز کنید اما به آنها نچسبید!. اهدافتان را پررنگ و شفاف ببینید و هرگز آنها را فراموش نکنید تا به آنها برسید اما یادتان باشد به آنها نچسبید !! چون رهایی مهمترین ایستگاه فرایند جذب است . یک کشاورز تا زمانیکه به فکر داشتن مزرعه ای سبز باشد ، به آن نخواهد رسید . شرط رسیدن کاشتن و توکل و رهایی است . آنهم با نگرشی غنی و قانع و بصیر و آگاه . وقتی فکر می کنید که دوست ندارید چیزی اتفاق بیفتد ! مثلا در فوتبال به گل خوردن می اندیشید ! چرا؟ ذهن انسان بر اساس تصویرهایی که به او داده می شود عمل می کند . به خودتان می گویید : توپ را به تور بزن ! و تصویر که به این ترتیب به ذهن خود می دهید تصویر توپی است که به تور برخورد کرده است و ذهن شما بر اساس این تنها تصویر که به آن داده اید عمل می کند ، توپ به تور می خورد و مسبب آن خود شما هستید .! ترس ، قاتل انسان است . چه در ورزش ، چه در مصاحبه استخدامی و چه در خلال یک سخنرانی در یک تیم کاری !. وقتی بر چیزهایی تمرکز می کنید که از آنها می ترسید همین تصویرهای ذهنی خود ساخته ، مستقیما شما را به سوی حادثه می برد . بر خواسته های خود تمرکز کنید و نه بر ترسهای خود.

نتیجه :

 همه بچه ها باید فرصت ورزش کردن داشته باشند . به خاطر درسهایی که می آموزند و نه به خاطر جامهایی که می گیرند . یکی از آن درسها این است که : مهم نیست که از کجا آغاز می کنید مهم آن است که چگونه به پایان می رسانید.