پنج سبک حل اختلاف (شبیه سازی شده با حیوانات)مهارت های حل اختلاف

2- سبک دوم را می‌توان روش کوسه‌وار یا سبک زورگویانه نامید

کوسه‌ها سعی می‌کنند که عقیده و نظر خود را در مورد شیوه حل اختلاف به فرد مقابل تحمیل کنند. اهداف این افراد برایشان اهمیت خاصی دارد و روابط بین‌فردی برای آانها بی‌اهمیت است. آنها در پی آن هستند که به هرقیمتی که شده به اهدافشان برسند. آنها به نیاز‌های آدم‌های دیگر فکر نمی‌کنند. برایشان مهم نیست که دیگران آنها را می‌پذیرند یا قبول دارند یا خیر. کوسه‌ها بر این باورند که در حل اختلاف یک طرف می‌بازد و یک طرف می‌برد و آنها می‌خواهند که برنده باشند. بردن به کوسه‌ها حس غرور و پیروزی می‌دهد. باختن به آنها حس ضعف، بی‌کفایتی، و شکست می‌دهد. کوسه‌ها سعی می‌کنند با اعمال قدرت، زورگویی و فشار بر دیگران غلبه کنند.3- سبک سوم را می‌توان سبک خرس اسباب‌بازی یا سبک توأم با نرمش نامید

خرس‌های اسباب‌بازی، به روابط با دیگران اهمیت زیادی می‌دهند در حالی که برای رسبدن به هدف اهمیت چندانی قایل نیستند. خرس‌های اسباب‌بازی می‌خواهند که دوست‌داشتنی و محبوب باشند. به نظر آنها باید از تعارض پرهیز کرد تا به این ترتیب هماهنگی و تعادل حفظ شود. به نظر خرس‌های اسباب‌بازی نمی‌توان در مورد اختلافات صحبت کرد مگر اینکه به روابط بین‌فردی آسیب وارد شود. آنها می‌ترسند که اگر تعارض ادامه یابد، بالاخره یک‌نفر آسیب می‌بیند و رابطه خراب می‌شود. خرس‌گوچولو‌ها می‌گویند که من از خواسته‌ها و اهدافم می‌گذرم تا تو به خواسته‌ها و اهداف خودت برسی و به این ترتیب تو مرا دوست‌خواهی داشت.خرس‌کوچولو‌ها سعی می‌کنند اختلاف و تعارض بین‌فردی را کم‌رنگ کنند چون می‌ترسند که رابطه آسیب ببیند.


4-  سبک چهارم روش روباه‌وار یا مذاکره کننده است.

روباه‌ها هم نگران اهداف خود و هم نگران حفظ روابط بین‌فردی خود هستند. به همین دلیل روباه‌ها به دنبال نوعی رضایت و توافق دوجانبه می‌گردند.آنها از بخشی از اهداف خود می‌گذرند و دیگران را نیز وادار می‌کنند تااز بخشی ازاهداف خود صرف‌نظر کنند.آنها به دنبال راه‌حلی م‌گردند که هردو طرف درآن سودی ببرندوحد میانه را می‌گیرند.آنها از بخشی ازاهداف و روابط خود می‌گذرندتا هردو طرف دراین رابطه سودی ببرند.5- سبک پنجم روش جغدوار یا مقابله کننده است.

جغدها هم برای اهداف و هم برای روابط بین‌فردی ارزش زیادی قایل هستند. به نظر آنها اختلاف نظر یا تعارض یک مسئله یا مشکل است که باید حل شود و به دنبال راه‌حلی می‌گردند که هم خودشان و هم فرد مقابل به اهدافش برسد. به نظر جغدها تعارض روشی برای بهبود روابط و کاهش تنش بین دو فرد است. آنها به دنبال راه حلی می‌گردند که هم رضایت آنها و هم رضایت فرد مقابل را جلب نماید. به این ترتیب روابط بین دو طرف حفظ می‌گردد. جغدها راضی نمی‌شوند مگر این‌که هم تنش و هم احساسات منفی هردو کاملاً حل شوند.

 

/ 0 نظر / 153 بازدید